
На 3-4 юли, 2024г. в Габрово се проведе конференцията „Кметовете говорят“, организирана от Център за енергийна ефективност ЕнЕфект, Общинска мрежа ЕкоЕнергия, Клъстер Зелена синергия и редица организации работещи в сферата на енергетиката и с любезното съдействие на Община Габрово. Централна тема в конференцията беше Интегрирания национален план в областта на енергетиката и климата (ИНПЕК) и ролята на местните общински институции и неправителствени организации.
Включиха се представители на местната власт като заместник-министъра на енергетиката Красимир Ненов, кмета на Габрово Таня Христова и други представители на общини, както и редица експерти от сферата на енергетиката – от СОФЕНА, Черноморски Енергиен Клъстер, Енергиен център София и различни европейски проекти.
Обсъдиха се темите за енергийните общности, енергийната бедност, зеления преход, енергийната ефективност и други, като Клъстер „Зелена Синергия“ се включи с две презентации на теми енергийни общности и енергийна бедност.
- „Добри практики за енергийни общности в Европа – опитът събран по проект SunSharing“ – там Александра Владимирова представи концептуалната рамка на проекта SunSharing, финансиран от EUKI, който се фокусира върху енергийните общности и инициативи за групово финансиране в югоизточна Европа.
Представени бяха 2 примера за добри практики за енергийни общности – Alcolea del Rio от Испания – енергийна общност, основана през 2016 г. с около 1300 членове и капацитет на PV инсталацията 2160 kW. Кооперацията функционира като членовете отпускат заеми с 0% лихва на НПО-то управляващо общността, а в замяна им се доставят KWh по себестойност, по модела на колективно автопотребление. Те могат да купуват акции, които отговарят на потреблението на домакинството им. Въпреки липсата на субсидии или премии за захранване за производство на ВЕИ в Испания по времето на създаването му, кооперативът е решил да започне инициативата поради екологичната и обществената стойност на проекта.
Форматът на общността е удобен и има добър потенциал за репликация, тъй като координатор на усилията по този проект е опитна неправителствена организация – Som Energia – която се грижи за организационните дейности, така че граждани без никакви компетенции да могат да участват в обществен проект, осигурявайки на мнозина достъп до зелена електроенергия за първи път.
Вторият пример идва от Словения – Енергийна кооперация Зелен Храстник – Тази енергийна общност е основана през 2022 г. и има 22 члена – 16 домакинства, микрофирма, две стопански дружества, общината и два общински института (басейн и основно училище). Всички те са собственици на слънчевата инсталация, разположена на покрива на общински сгради. и в същото време – консуматори. Проектът подчертава целите за самоконсумация сред членовете на общността, като планира захранването им с енергията, произведена от слънчевите панели. Тази инициатива демонстрира организиран от общността подход към възобновяемата енергия, като набляга на сътрудничеството и местната ангажираност.
И двата примера подчертават ролята на общините и неправителствените организации в подпомагането и поощряването на граждански инициативи. Повечето общини в България изостават спрямо целите, поставените в плановете им за ВЕИ на местно ниво – ЕО могат да бъдат решението на този проблем. Макар отделните граждани да може да нямат необходимия опит или познания за да се захванат с организирането на енергийни общности, тези институции и организации могат да работят като техен двигател.
Проектът SunSharing се стреми да подпомогне гражданите и да подкрепи енергийния преход чрез създаване на партньорства и колективно финансиране на Енергийни общности в България, Гърция, Северна Македония и Хърватия. Въпреки високият потенциал за слънчева енергия във всички страни партньори липсата на подходящо законодателство и обществени стимули води до липса на иновативни бизнес модели, които да насърчават гражданите да инвестират съвместно във ВЕИ.